14K White Left Accented Floral J-Hoop Earring Mounting
$134.36 – $726.16Price range: $134.36 through $726.16
14K Yellow 4 mm Natural Ruby & 1/8 CTW Natural Diamond Earrings
$78.66 – $1,430.83Price range: $78.66 through $1,430.83
SKU:
N/A
Categories: Birthstones Jewelry, Earrings
Description
| Approx. Weight: | 0.8398 DWT (1.31 grams) |
| Collection: | Null |
| Solidity: | Solid |
| Sold By: | Pair |
| Weight Description: | Standard Weight |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Size: | 4 mm |
| Diamond CTW: | 1/8 CTW |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Approx. Length: | 6.78 mm |
| Approx. Width: | 6.77 mm |
| Approx. Height: | 5.54 mm |
| Earring Dimensions: | 6.8×6.8 mm |
| Post Thickness: | .03 In |
| Post Length: | .37 In |
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| jewelry-state |
Semi-Set ,Set ,Unset |
|---|---|
| primary stone type |
Lab-Grown Alexandrite ,Lab-Grown Ruby ,Natural Aquamarine ,Natural Blue Sapphire ,Natural Emerald ,Natural Ruby |
| primary stone shape |
Round |
| primary stone size |
3 Mm ,4 Mm ,4.5 Mm ,5 Mm ,5.5 Mm ,6 Mm |
| quality |
14K Rose ,14K White ,14K Yellow ,Platinum |
| secondary stone type |
Natural Diamond |
| unit |
Each ,Pair |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “14K Yellow 4 mm Natural Ruby & 1/8 CTW Natural Diamond Earrings” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K Rose 5×3 mm Oval 4-Prong Scroll Earring Mounting
$327.28
14K White 5 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$85.42 – $3,222.64Price range: $85.42 through $3,222.64
Approx. Weight: 0.3727 DWT (0.58 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 7×5 mm Oval 4-Prong Halo-Style Earring Mounting
$221.55 – $4,958.82Price range: $221.55 through $4,958.82
Approx. Weight: 1.2227 DWT (1.90 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Accented Earring Mounting
$77.41 – $566.85Price range: $77.41 through $566.85
Approx. Weight: 0.3429 DWT (0.53 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Rope Cross Earrings
$181.38 – $183.06Price range: $181.38 through $183.06
Weight: 0.659 DWT (1.02 grams) Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Prong Count: N/A Primary
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Three-Stone Earring Mounting
$114.71 – $446.12Price range: $114.71 through $446.12
Approx. Weight: 0.4327 DWT (0.67 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 4 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$75.30 – $945.42Price range: $75.30 through $945.42
Approx. Weight: 0.2427 DWT (0.38 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Sterling Silver 3 mm Round Two-Stone Earring Mounting
$19.07 – $451.53Price range: $19.07 through $451.53
Approx. Weight: 0.593 DWT (0.92 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.