Back to products
14K White 6.5 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$156.67 – $3,338.81Price range: $156.67 through $3,338.81
Sterling Silver 3 mm Lab-Grown Emerald & .03 CTW Natural Diamond Earrings
$41.54 – $343.76Price range: $41.54 through $343.76
SKU:
N/A
Categories: Birthstones Jewelry, Earrings
Description
| Approx. Weight: | 0.73 DWT (1.14 grams) |
| Collection: | Null |
| Solidity: | Solid |
| Sold By: | Pair |
| Weight Description: | Standard Weight |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Size: | 3 mm |
| Diamond CTW: | 0.03 CTW |
| Prong Count: | Bezel |
| Primary Prong Style: | Standard Bezel |
| Approx. Length: | 7.46 mm |
| Approx. Width: | 4.53 mm |
| Approx. Height: | 2.66 mm |
| Earring Dimensions: | 7.46×4.53 mm |
| Post Thickness: | .03 In |
| Post Length: | .37 In |
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| jewelry-state |
Semi-Set ,Set ,Unset |
|---|---|
| primary stone type |
Lab-Grown Blue Sapphire ,Lab-Grown Emerald ,Natural Aquamarine ,Natural Mozambique Garnet |
| primary stone shape |
Round |
| primary stone size |
3 Mm ,4 Mm ,5 Mm |
| quality |
14K Rose ,14K White ,14K Yellow ,Sterling Silver |
| secondary stone type |
Natural Diamond |
| unit |
Each ,Pair |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “Sterling Silver 3 mm Lab-Grown Emerald & .03 CTW Natural Diamond Earrings” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K White Lab-Grown Emerald & .02 CTW Natural Diamond Earrings
$254.19 – $354.67Price range: $254.19 through $354.67
Approx. Weight: 0.9 DWT (1.40 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 2.5 mm Round Bezel-Set Bar Earring Mounting
$31.98 – $315.86Price range: $31.98 through $315.86
Approx. Weight: 0.345 DWT (0.54 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 2.5 mm Round Hoop Earring Mounting
$203.94 – $967.15Price range: $203.94 through $967.15
Approx. Weight: 0.8687 DWT (1.35 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 5 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$85.42 – $3,222.64Price range: $85.42 through $3,222.64
Approx. Weight: 0.3727 DWT (0.58 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Natural Amethyst Ear Climbers
$333.84
14K White Natural Pink Tourmaline Bezel-Set Earrings
$50.23 – $835.20Price range: $50.23 through $835.20
Approx. Weight: 0.8 DWT (1.24 grams) Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Primary Stone Size:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Rope Cross Earrings
$181.38 – $183.06Price range: $181.38 through $183.06
Weight: 0.659 DWT (1.02 grams) Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Prong Count: N/A Primary
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 4 mm Natural Ruby & 1/8 CTW Natural Diamond Earrings
$78.66 – $1,430.83Price range: $78.66 through $1,430.83
Approx. Weight: 0.8398 DWT (1.31 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.