Sterling Silver 3 mm Lab-Grown Emerald & .03 CTW Natural Diamond Earrings
$41.54 – $343.76Price range: $41.54 through $343.76
14K White 2.5 mm Round Bezel-Set Bar Earring Mounting
$31.98 – $315.86Price range: $31.98 through $315.86
14K White 6.5 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$156.67 – $3,338.81Price range: $156.67 through $3,338.81
SKU:
N/A
Categories: Birthstones Jewelry, Earrings
Description
| Approx. Weight: | 0.8428 DWT (1.31 grams) |
| Collection: | Null |
| Solidity: | Solid |
| Sold By: | Each |
| Weight Description: | Standard Weight |
| Surface Finish: | Tumbled |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Size: | 6.5 mm |
| Primary Stone Carat Weight: | 1 CT |
| Diamond CTW: | 1 3/8 CTW |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Approx. Length: | 11 mm |
| Approx. Width: | 11 mm |
| Approx. Height: | 6.29 mm |
| Earring Dimensions: | 11×11 mm |
| Post Thickness: | .03 In |
| Post Length: | .37 In |
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| jewelry-state |
Semi-Set ,Set ,Unset |
|---|---|
| primary stone shape |
Round |
| primary stone size |
4 Mm ,4.5 Mm ,5 Mm ,5.5 Mm ,6 Mm ,6.5 Mm |
| quality |
14K White ,14K Yellow |
| unit |
Each ,Pair |
| finish-state |
Polished ,Semi-Polished |
| primary stone type |
Natural Aquamarine ,Natural Emerald |
| secondary stone type |
Natural Diamond |
Reviews (0)
Be the first to review “14K White 6.5 mm Round Halo-Style Earring Mounting” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K Rose 2 mm Round Gypsy-Set Heart Earring Mounting
$130.14 – $343.50Price range: $130.14 through $343.50
Approx. Weight: 1.187 DWT (1.85 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 4 mm Round Bezel-Set Earring Mounting
$198.20 – $398.25Price range: $198.20 through $398.25
Approx. Weight: 0.51 DWT (0.79 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 5 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$85.42 – $3,222.64Price range: $85.42 through $3,222.64
Approx. Weight: 0.3727 DWT (0.58 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 7×5 mm Oval 4-Prong Halo-Style Earring Mounting
$221.55 – $4,958.82Price range: $221.55 through $4,958.82
Approx. Weight: 1.2227 DWT (1.90 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Cross Single Earring Mounting
$46.35 – $154.77Price range: $46.35 through $154.77
Approx. Weight: 0.201 DWT (0.31 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Hoop Earring Mounting
$39.35 – $1,269.49Price range: $39.35 through $1,269.49
Approx. Weight: 2.1414 DWT (3.33 grams) Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Three-Stone Earring Mounting
$114.71 – $446.12Price range: $114.71 through $446.12
Approx. Weight: 0.4327 DWT (0.67 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow Natural Emerald & 1/5 CTW Natural Diamond Clover Earrings
$1,101.95 – $1,110.03Price range: $1,101.95 through $1,110.03
Approx. Weight: 2.593 DWT (4.03 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Primary
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.