14K Yellow February Birth of a Childâ„¢ Miniature Birthstone Ring Pendant
$147.99 – $158.24Price range: $147.99 through $158.24
14K White 1.3 mm Round Cross Pendant Mounting
$118.28 – $208.49Price range: $118.28 through $208.49
14K White 1/10 CTW Natural Diamond Cross Pendant
$344.90
100 in stock
Categories: Birthstones Jewelry, Necklaces & Pendants
Description
| Approx. Weight: | 1 DWT (1.56 grams) |
| Sold By: | Each |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Size: | 1.5 mm |
| Diamond CTW: | 1/10 CTW |
| Prong Count: | 3-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Approx. Length: | 30.4 mm |
| Approx. Width: | 16.2 mm |
| Approx. Height: | 2.6 mm |
| Pendant Dimensions: | 30.4 x 16.2 mm |
| Chain Style: | N/A |
| Chain Passage Dimensions: | 3 x 2.2 mm |
- AGTA: N
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| series |
R42324 |
|---|---|
| product type |
Pendant |
| jewelry-state |
Set |
| quality |
14K White |
| primary stone shape |
Round |
| primary stone type |
Natural Diamond |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “14K White 1/10 CTW Natural Diamond Cross Pendant” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K Rose 5×3 mm Oval 4-Prong Scroll Earring Mounting
$327.28
14K White 3 mm Round Bezel-Set Huggie Hoop Earring Mounting
$133.96 – $157.78Price range: $133.96 through $157.78
Approx. Weight: 0.5927 DWT (0.92 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 6.5 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$156.67 – $3,338.81Price range: $156.67 through $3,338.81
Approx. Weight: 0.8428 DWT (1.31 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Tumbled
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Left Accented Floral J-Hoop Earring Mounting
$134.36 – $726.16Price range: $134.36 through $726.16
Approx. Weight: 0.5337 DWT (0.83 grams) Solidity: Solid Sold By: Left Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 4 mm Natural Ruby & 1/8 CTW Natural Diamond Earrings
$78.66 – $1,430.83Price range: $78.66 through $1,430.83
Approx. Weight: 0.8398 DWT (1.31 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow Natural Emerald & 1/4 CTW Natural Diamond Earrings
$1,099.36
14K Yellow Natural Emerald & 1/5 CTW Natural Diamond Clover Earrings
$1,101.95 – $1,110.03Price range: $1,101.95 through $1,110.03
Approx. Weight: 2.593 DWT (4.03 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Primary
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Sterling Silver 3 mm Lab-Grown Emerald & .03 CTW Natural Diamond Earrings
$41.54 – $343.76Price range: $41.54 through $343.76
Approx. Weight: 0.73 DWT (1.14 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.