14K Yellow/White 1/6 CTW Natural Diamond Cross Pendant
$230.45 – $502.02Price range: $230.45 through $502.02
14K White Heart 16″ Necklace Mounting
$298.09
100 in stock
Categories: Birthstones Jewelry, Chain & Cord, Necklaces & Pendants
Description
| Approx. Weight: | 1.336 DWT (2.08 grams) |
| Collection: | Null |
| Solidity: | Solid |
| Pendant Dimensions: | 10.4 x 7.7 mm |
| Chain Style: | Cable |
| Chain Length: | 16 In |
| Chain/Bracelet Width: | 1 mm |
| Clasp Type: | Spring Ring |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Shape: | Round |
| Primary Stone Size: | 2 mm |
| Prong Count: | Bezel |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Estimated Diamond CTW: | 0.03 CT |
| Weight Description: | Standard Weight |
| Sold By: | Each |
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| series |
86335 |
|---|---|
| product type |
Necklace |
| jewelry-state |
Set ,Unset |
| quality |
14K Rose ,14K White ,14K Yellow ,Sterling Silver |
| primary stone shape |
Round |
| necklace length |
16 In |
| finish-state |
Polished |
| primary stone type |
Natural Diamond ,Natural Emerald |
Reviews (0)
Be the first to review “14K White Heart 16″ Necklace Mounting” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K White Lab-Grown Emerald & .02 CTW Natural Diamond Earrings
$254.19 – $354.67Price range: $254.19 through $354.67
Approx. Weight: 0.9 DWT (1.40 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Natural Mozambique Garnet & .02 CT Natural Diamond 18″ Necklace
$214.02 – $240.28Price range: $214.02 through $240.28
Approx. Weight: 0.48 DWT (0.75 grams) Solidity: Solid Pendant Dimensions: 14.6 x 8.1 mm Chain Style: Rope Chain Length: 18
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Natural Pink Tourmaline Bezel-Set Earrings
$50.23 – $835.20Price range: $50.23 through $835.20
Approx. Weight: 0.8 DWT (1.24 grams) Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Primary Stone Size:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 3 mm Omega 18″ Chain
$2,785.64
14K Yellow Solitaire Slide Pendant Mounting 5mm :: 1/2 CT Pendant
$127.21 – $196.19Price range: $127.21 through $196.19
| Approx. Weight: | 0.8 DWT (1.24 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Size: | 5 mm |
| Primary Stone Carat Weight: | 1/2 CT |
| Diamond CTW: | 1/2 CT |
| Prong Count: | Bezel |
| Primary Prong Style: | Standard Bezel |
| Chain Passage Dimensions: | 1.9 x 1.75 mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
18K Yellow 1 mm Rolo Chain by the Inch
$15.31
18K Yellow Vermeil Diamond-Cut Box 16″ Chain
$60.22
Sterling Silver 1 mm Diamond-Cut Box Chain by the Inch
$0.80

Reviews
There are no reviews yet.