14K White 6 mm Round 1/6 CTW Natural Diamond Semi-Set Pendant
$302.50 – $2,418.59Price range: $302.50 through $2,418.59
14K White Gold Lab-Grown Ruby & 1/5 CTW Natural Diamond 16-18″ Necklace
$383.58 – $704.10Price range: $383.58 through $704.10
SKU:
N/A
Categories: Birthstones Jewelry, Necklaces & Pendants
Description
| Approx. Weight: | 1.4345 DWT (2.23 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Pendant Dimensions: | 14.8 x 6.4 mm |
| Chain Style: | Cable |
| Chain Length: | 16-18 In |
| Chain/Bracelet Width: | 1 mm |
| Clasp Type: | Spring Ring |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Shape: | Round |
| Primary Stone Size: | 6 mm |
| Primary Stone Type: | Lab-Grown Ruby |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Diamond CTW: | 1/5 CTW |
| Diamond Clarity: | I1 |
| Diamond Color: | GHI |
| Secondary Stone Type: | Natural Diamond |
| Weight Description: | Standard Weight |
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| series |
86961 |
|---|---|
| product type |
Necklace |
| jewelry-state |
Set ,Unset |
| quality |
14K White |
| primary stone shape |
Round |
| necklace length |
16-18 In |
| finish-state |
Polished |
| primary stone type |
Lab-Grown Ruby |
| secondary stone type |
Natural Diamond |
Reviews (0)
Be the first to review “14K White Gold Lab-Grown Ruby & 1/5 CTW Natural Diamond 16-18″ Necklace” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K Rose 2 mm Round Gypsy-Set Heart Earring Mounting
$130.14 – $343.50Price range: $130.14 through $343.50
Approx. Weight: 1.187 DWT (1.85 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 2.5 mm Round Bezel-Set Bar Earring Mounting
$31.98 – $315.86Price range: $31.98 through $315.86
Approx. Weight: 0.345 DWT (0.54 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 5 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$85.42 – $3,222.64Price range: $85.42 through $3,222.64
Approx. Weight: 0.3727 DWT (0.58 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 7×5 mm Oval Halo-Style Earring Mounting
$148.98 – $890.83Price range: $148.98 through $890.83
Approx. Weight: 1.007 DWT (1.57 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Natural Amethyst Ear Climbers
$333.84
14K White Three-Stone Earring Mounting
$114.71 – $446.12Price range: $114.71 through $446.12
Approx. Weight: 0.4327 DWT (0.67 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 4 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$75.30 – $945.42Price range: $75.30 through $945.42
Approx. Weight: 0.2427 DWT (0.38 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Sterling Silver 3 mm Round Two-Stone Earring Mounting
$19.07 – $451.53Price range: $19.07 through $451.53
Approx. Weight: 0.593 DWT (0.92 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.