14K White .04 CTW Natural Diamond Sideways Cross Youth 7″ Bracelet
$375.46
Featureâ„¢ Jewelry Collection
- AGTA:Â N
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
100 in stock
Category: Bracelets
Description
| Approx. Weight: | 0.33 DWT (0.51 grams) |
| Collection: | Youth |
| Solidity: | Solid |
| Bracelet Type: | Link |
| Bracelet Closure Type: | Spring Ring |
| Prong Count: | N/A |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Primary Stone Type: | Natural Diamond |
| Primary Stone Size: | .9 mm |
| Diamond CTW: | .04 CTW |
| Diamond Clarity: | I1 |
| Diamond Color: | H-I |
| Secondary Stone Type: | N/A |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Bracelet/Anklet Size: | 5 1/2-7 In |
| Bracelet Trim Length: | 9.2 mm |
| Bracelet Trim Width: | 6.3 mm |
| Chain/Bracelet Width: | 5 mm |
Additional information
| jewelry-state |
Set |
|---|---|
| quality |
14K White |
| primary stone shape |
Round |
| primary stone type |
Natural Diamond |
| primary stone size |
.9Mm :: .04 Ctw |
| bracelet size |
5 1/2-7 In |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “14K White .04 CTW Natural Diamond Sideways Cross Youth 7″ Bracelet” Cancel reply
Shipping & Delivery

Reviews
There are no reviews yet.