Sterling Silver 20.6×16 mm Chai Pendant
$38.45 – $157.46Price range: $38.45 through $157.46
| Weight: | 0.719 DWT (1.12 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Pendant Dimensions: | 20.6 x 16 mm |
| Chain Passage Dimensions: | 3.7 x 2.9 mm |
SKU:
N/A
Category: Religious Items
Description
A Hebrew word that possesses both numerical and symbolic meaning, translated to mean “life”.
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| quality |
14K Yellow ,Sterling Silver |
|---|---|
| pendant dimensions |
20.6 X 16 Mm |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “Sterling Silver 20.6×16 mm Chai Pendant” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K Rose Cross Pendant
$35.10 – $203.71Price range: $35.10 through $203.71
| Weight: | 0.847 DWT (1.32 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Approx. Length: | 35.2 mm |
| Approx. Width: | 16 mm |
| Pendant Dimensions: | 24.5 x 17 mm |
| Chain Passage Dimensions: | 2.7 x 1.3 mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 17×8 mm Fish with Cross Pendant
$27.07 – $201.67Price range: $27.07 through $201.67
Weight: 0.693 DWT (1.08 grams) Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Approx. Length: 17 mm Approx. Width:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 19×13 mm Orthodox Cross Pendant
$33.42 – $790.94Price range: $33.42 through $790.94
| Weight: | 0.766 DWT (1.19 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Pendant Dimensions: | 19 x 13 mm |
| Chain Style: | N/A |
| Chain Passage Dimensions: | 2.5 x 2.5 mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 12×12 mm Four-Way Cross Medal
$33.92 – $1,248.57Price range: $33.92 through $1,248.57
Weight: 0.45 DWT (0.70 grams) Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Approx. Length: 12 mm Approx. Width:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 18 mm St. Anne Medal
$14.60 – $519.94Price range: $14.60 through $519.94
Weight: 1.52 DWT (2.36 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type: N/A
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 18 mm St. Michael Medal
$519.94
Sterling Silver 28 x 18 mm Cross Pendant
$29.01 – $426.96Price range: $29.01 through $426.96
Weight: 0.9035 DWT (1.41 grams) Solidity: Solid Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Approx. Length: 28
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.