Description
| Weight: | 1.4669 DWT (2.28 grams) |
| Collection: | Communion |
| Solidity: | Solid |
| Weight Description: | Standard Weight |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Prong Count: | N/A |
| Primary Prong Style: | N/A |
| Outside Diameter: | 18 mm |
| Pendant Dimensions: | 18 mm |
| Chain Passage Dimensions: | x 2 |
- This item will no longer be offered and is only available while supplies last.
- This item’s availability is limited to quantities on hand. Backorders are not allowed.
Additional information
| quality |
Sterling Silver |
|---|---|
| pendant dimensions |
18 Mm |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “Sterling Silver 18 mm First Holy Communion Medal” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K White 19×13 mm Orthodox Cross Pendant
$33.42 – $790.94Price range: $33.42 through $790.94
| Weight: | 0.766 DWT (1.19 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Pendant Dimensions: | 19 x 13 mm |
| Chain Style: | N/A |
| Chain Passage Dimensions: | 2.5 x 2.5 mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Cross Pendant
$564.81 – $877.37Price range: $564.81 through $877.37
| Weight: | 2.628 DWT (4.09 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Pendant Dimensions: | 30 x 20 mm |
| Chain Passage Dimensions: | 2.8 x 4 mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 21×13.5 mm Cross Pendant
$108.76 – $181.95Price range: $108.76 through $181.95
Weight: 0.74 DWT (1.15 grams) Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Approx. Length: 23.5 mm Approx. Width:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 23.5×16 mm St. Joseph Medal
$216.68 – $577.00Price range: $216.68 through $577.00
Weight: 1.89 DWT (2.94 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type: N/A
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow/White .01 CTW Natural Diamond Cross Pendant
$107.76 – $181.03Price range: $107.76 through $181.03
Approx. Weight: 0.3 DWT (0.47 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Primary Stone Size:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow/White Hollow Crucifix Pendant
$200.98 – $543.12Price range: $200.98 through $543.12
Weight: 1.416 DWT (2.20 grams) Solidity: Hollow Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Approx. Length: 52.3 mm
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.