Sterling Silver 1/5 CTW Natural Diamond Cross Pendant
$315.28
100 in stock
Category: Religious Items
Description
| Approx. Weight: | 6.52 DWT (10.14 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Diamond CTW: | 1/5 CTW |
| Prong Count: | Bezel |
| Approx. Length: | 42.6 mm |
| Approx. Width: | 33.1 mm |
| Pendant Dimensions: | 42.7 x 33.2 mm |
| Chain Passage Dimensions: | 3.2 x 1.7 mm |
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| series |
R42252 |
|---|---|
| product type |
Pendant |
| jewelry-state |
Set |
| quality |
Sterling Silver |
| primary stone shape |
Round |
| primary stone type |
Natural Diamond |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “Sterling Silver 1/5 CTW Natural Diamond Cross Pendant” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K White 17×8 mm Fish with Cross Pendant
$27.07 – $201.67Price range: $27.07 through $201.67
Weight: 0.693 DWT (1.08 grams) Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Approx. Length: 17 mm Approx. Width:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 12×12 mm Four-Way Cross Medal
$33.92 – $1,248.57Price range: $33.92 through $1,248.57
Weight: 0.45 DWT (0.70 grams) Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Approx. Length: 12 mm Approx. Width:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 13×8 mm Oval Miraculous Medal Pendant
$39.95 – $386.15Price range: $39.95 through $386.15
Weight: 0.3784 DWT (0.59 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type: N/A
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow/White Hollow Crucifix Pendant
$200.98 – $543.12Price range: $200.98 through $543.12
Weight: 1.416 DWT (2.20 grams) Solidity: Hollow Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Approx. Length: 52.3 mm
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Platinum Cross Pendant
$31.56 – $952.22Price range: $31.56 through $952.22
Weight: 1.602 DWT (2.49 grams) Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Approx. Length: 26 mm Approx. Width: 14 mm Approx.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Sterling Silver 11.8 mm Guardian Angel Medal 18″ Necklace
$47.53
Sterling Silver 12 mm Miraculous Medal 18″ Necklace
$59.41 – $143.97Price range: $59.41 through $143.97
| Weight: | 0.58 DWT (0.90 grams) |
| Pendant Dimensions: | 12 mm |
| Chain Style: | Curb |
| Chain Length: | 18 In |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.