Shop
Sterling Silver Cultured Gray Freshwater Pearl Flexible Bangle Bracelet
| Approx. Weight: | 3.35 DWT (5.21 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Bracelet Type: | Bangle |
| Bracelet Closure Type: | N/A |
| Prong Count: | N/A |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Primary Stone Type: | Cultured Freshwater Pearl |
| Diamond Clarity: | N/A |
| Diamond Color: | N/A |
| Secondary Stone Type: | N/A |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Bracelet/Anklet Size: | 7 In |
| Chain/Bracelet Width: | 20 mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Sterling Silver Cultured White Freshwater Pearl & Imitation White Cubic Zirconia Cross 5 1/2″ Bracelet
| Approx. Weight: | 0.56 DWT (0.87 grams) |
| Collection: | Youth |
| Solidity: | Solid |
| Bracelet Type: | Pearl Strand |
| Bracelet Closure Type: | Lobster Clasp |
| Prong Count: | N/A |
| Primary Prong Style: | N/A |
| Primary Stone Type: | Cultured Freshwater Pearl |
| Diamond Clarity: | N/A |
| Diamond Color: | N/A |
| Secondary Stone Type: | Imitation Cubic Zirconia |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Bracelet/Anklet Size: | 5 1/2 In |
| Bracelet Trim Length: | 12.8 mm |
| Bracelet Trim Width: | 12.8 mm |
| Chain/Bracelet Width: | 4.5 mm |