Shop
14K White 1/5 CTW Natural Diamond Sideways Cross 7-8″ Bracelet
| Approx. Weight: | 1.13 DWT (1.76 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Bracelet Type: | Link |
| Chain Style: | Cable |
| Bracelet Closure Type: | Spring Ring |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Primary Stone Type: | Natural Diamond |
| Primary Stone Size: | 1.5 mm |
| Diamond CTW: | 1/5 CTW |
| Diamond Clarity: | I3 |
| Diamond Color: | H-J |
| Secondary Stone Type: | N/A |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Bracelet/Anklet Size: | 7-8 In |
| Bracelet Trim Length: | 16 mm |
| Bracelet Trim Width: | 11 mm |
| Chain/Bracelet Width: | 11 mm |