Shop
14K White 18×12 mm Cross Pendant
14K White 19.1×9.5 mm Beaded Cross Pendant Mounting for 1.5 mm Round
Approx. Weight: 0.38 DWT (0.59 grams) Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Primary Stone Size: 1.5 mm Diamond CTW: 0.02
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 19.5×12.1 mm Sideways Beaded Cross 16.5″ Necklace
| Weight: | 1.051 DWT (1.63 grams) |
| Pendant Dimensions: | 19.5 x 12.1 mm |
| Chain Style: | Cable |
| Chain Length: | 16 1/2 In |
| Chain/Bracelet Width: | 1 mm |
| Clasp Type: | Spring Ring |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Sold By: | Each |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 19×12.5 mm Cross Pendant
Weight: 0.42 DWT (0.65 grams) Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Approx. Length: 21.5 mm Approx. Width:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 19×13 mm Orthodox Cross Pendant
| Weight: | 0.766 DWT (1.19 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Pendant Dimensions: | 19 x 13 mm |
| Chain Style: | N/A |
| Chain Passage Dimensions: | 2.5 x 2.5 mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 2 1/2 CTW Natural Diamond 7.5″ Bracelet
| Approx. Weight: | 6.98 DWT (10.86 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Bracelet Type: | Line |
| Bracelet Closure Type: | Box Clasp |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Primary Stone Type: | Natural Diamond |
| Diamond CTW: | 2 1/2 CTW |
| Diamond Clarity: | I3 |
| Diamond Color: | H-J |
| Secondary Stone Type: | Natural Diamond |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Bracelet/Anklet Size: | 7 1/2 In |
| Chain/Bracelet Width: | 3.2 mm |
14K White 2 CTW Natural Diamond Line 7 1/4″ Bracelet
| Approx. Weight: | 8.71 DWT (13.55 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Bracelet Type: | Line |
| Bracelet Closure Type: | Box Clasp |
| Prong Count: | Bezel |
| Primary Prong Style: | Standard Bezel |
| Primary Stone Type: | Natural Diamond |
| Primary Stone Size: | 2.2 mm |
| Diamond CTW: | 2 CTW |
| Diamond Clarity: | I2 |
| Diamond Color: | H+ |
| Secondary Stone Type: | N/A |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Bracelet/Anklet Size: | 7 1/4 In |
| Chain/Bracelet Width: | 4.1 mm |