14K White 2.5 mm Round Hoop Earring Mounting
$203.94 – $967.15Price range: $203.94 through $967.15
Sterling Silver 3 mm Round Two-Stone Earring Mounting
$19.07 – $451.53Price range: $19.07 through $451.53
14K Yellow 4 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$75.30 – $945.42Price range: $75.30 through $945.42
SKU:
N/A
Categories: Birthstones Jewelry, Earrings
Description
| Approx. Weight: | 0.2427 DWT (0.38 grams) |
| Collection: | Null |
| Solidity: | Solid |
| Sold By: | Each |
| Weight Description: | Standard Weight |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Size: | 4 mm |
| Primary Stone Carat Weight: | 1/4 CT |
| Diamond CTW: | 1/3 CTW |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Approx. Length: | 6.3 mm |
| Approx. Width: | 6.3 mm |
| Earring Dimensions: | 6.3×6.3 mm |
| Post Thickness: | .03 In |
| Post Length: | .37 In |
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| jewelry-state |
Semi-Set ,Set ,Unset |
|---|---|
| primary stone shape |
Round |
| primary stone size |
.8 Mm ,3 Mm ,3.5 Mm ,4 Mm ,4.5 Mm ,5 Mm ,5.5 Mm ,6 Mm ,6.5 Mm ,7 Mm |
| quality |
14K Rose ,14K White ,14K Yellow ,Platinum |
| unit |
Each ,Pair |
| finish-state |
Polished |
| secondary stone type |
Natural Diamond |
| primary stone type |
Lab-Grown Alexandrite ,Lab-Grown Blue Sapphire ,Natural Amethyst ,Natural Blue Sapphire ,Natural Blue Zircon ,Natural Citrine ,Natural Peridot ,Natural Pink Sapphire ,Natural Swiss Blue Topaz ,Natural Tanzanite |
Reviews (0)
Be the first to review “14K Yellow 4 mm Round Halo-Style Earring Mounting” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K Rose 2 mm Round Gypsy-Set Heart Earring Mounting
$130.14 – $343.50Price range: $130.14 through $343.50
Approx. Weight: 1.187 DWT (1.85 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 2.5 mm Round Hoop Earring Mounting
$203.94 – $967.15Price range: $203.94 through $967.15
Approx. Weight: 0.8687 DWT (1.35 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 3 mm Round Bezel-Set Huggie Hoop Earring Mounting
$133.96 – $157.78Price range: $133.96 through $157.78
Approx. Weight: 0.5927 DWT (0.92 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 4 mm Round Bezel-Set Earring Mounting
$198.20 – $398.25Price range: $198.20 through $398.25
Approx. Weight: 0.51 DWT (0.79 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 7×5 mm Oval Halo-Style Earring Mounting
$148.98 – $890.83Price range: $148.98 through $890.83
Approx. Weight: 1.007 DWT (1.57 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Cross Single Earring Mounting
$46.35 – $154.77Price range: $46.35 through $154.77
Approx. Weight: 0.201 DWT (0.31 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Natural Aquamarine & 1/8 CTW Natural Diamond Earrings
$685.55 – $872.52Price range: $685.55 through $872.52
Approx. Weight: 1.977 DWT (3.07 grams) Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Primary Stone Size:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Three-Stone Ear Climber Mounting
$33.83 – $528.33Price range: $33.83 through $528.33
Approx. Weight: 0.4827 DWT (0.75 grams) Solidity: Solid Sold By: Left Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.