Back to products
14K White 1.3 mm Round Cross Pendant Mounting
$23.04 – $208.24Price range: $23.04 through $208.24
14K White 1.3 mm Round Cross Pendant Mounting
$118.28 – $208.49Price range: $118.28 through $208.49
SKU:
N/A
Categories: Birthstones Jewelry, Necklaces & Pendants
Description
| Approx. Weight: | 0.429 DWT (0.67 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Size: | 1.3 mm |
| Diamond CTW: | 0.01 CT |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Approx. Length: | 19.2 mm |
| Approx. Width: | 9 mm |
| Approx. Height: | 2.15 mm |
| Pendant Dimensions: | 19.2 x 9 mm |
| Chain Style: | N/A |
| Chain Passage Dimensions: | 3 x 2.2 mm |
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| series |
R42325 |
|---|---|
| product type |
Pendant |
| jewelry-state |
Set ,Unset |
| quality |
14K Rose ,14K White ,14K Yellow |
| primary stone shape |
Round |
| finish-state |
Polished |
| primary stone type |
Natural Alexandrite ,Natural Aquamarine ,Natural Blue Sapphire ,Natural Diamond ,Natural Peridot ,Natural Pink Tourmaline |
Reviews (0)
Be the first to review “14K White 1.3 mm Round Cross Pendant Mounting” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K Rose 5×3 mm Oval 4-Prong Scroll Earring Mounting
$327.28
14K White 5 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$85.42 – $3,222.64Price range: $85.42 through $3,222.64
Approx. Weight: 0.3727 DWT (0.58 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Left Accented Floral J-Hoop Earring Mounting
$134.36 – $726.16Price range: $134.36 through $726.16
Approx. Weight: 0.5337 DWT (0.83 grams) Solidity: Solid Sold By: Left Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Natural Amethyst Ear Climbers
$333.84
14K White Natural Aquamarine & 1/8 CTW Natural Diamond Earrings
$685.55 – $872.52Price range: $685.55 through $872.52
Approx. Weight: 1.977 DWT (3.07 grams) Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Primary Stone Size:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Natural Pink Tourmaline Bezel-Set Earrings
$50.23 – $835.20Price range: $50.23 through $835.20
Approx. Weight: 0.8 DWT (1.24 grams) Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Primary Stone Size:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Rope Cross Earrings
$181.38 – $183.06Price range: $181.38 through $183.06
Weight: 0.659 DWT (1.02 grams) Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Prong Count: N/A Primary
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow Natural Emerald & 1/5 CTW Natural Diamond Clover Earrings
$1,101.95 – $1,110.03Price range: $1,101.95 through $1,110.03
Approx. Weight: 2.593 DWT (4.03 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Primary
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.