14K Rose 2 mm Round Gypsy-Set Heart Earring Mounting
$260.28 – $687.00Price range: $260.28 through $687.00
14K White Cross Single Earring Mounting
$92.70 – $309.54Price range: $92.70 through $309.54
14K Rose 5×3 mm Oval 4-Prong Scroll Earring Mounting
$654.56
100 in stock
Categories: Birthstones Jewelry, Earrings
Description
| Approx. Weight: | 0.17 DWT (0.26 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Sold By: | Each |
| Weight Description: | Standard Weight |
| Surface Finish: | Tumbled |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Size: | 5 x 3 mm |
| Primary Stone Carat Weight: | 1/4 CT |
| Diamond CTW: | 1/4 CT |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Approx. Length: | 5 mm |
| Approx. Width: | 3 mm |
| Post Thickness: | .03 In |
| Post Length: | .37 In |
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| quality |
14K Rose ,14K White ,14K Yellow ,18K Yellow ,Platinum ,Sterling Silver |
|---|---|
| jewelry-state |
Set ,Unset |
| stone shape |
Oval |
| unit |
Each ,Pair |
| stone size |
10 X 8Mm :: 2 1/6 Ct ,11 X 9Mm :: 3 1/2 Ct ,12 X 10Mm :: 4 1/4 Ct ,5 X 3 Mm ,5 X 3Mm :: 1/4 Ct ,6 X 4Mm :: 3/8 Ct ,7 X 5Mm :: 3/4 Ct ,8 X 6Mm :: 1 Ct ,9 X 7Mm :: 1 1/2 Ct |
| post-type |
Friction |
| prong-count |
4-Prong |
| finish-state |
Polished ,Semi-Polished |
| stone type |
Lab-Grown Alexandrite ,Lab-Grown Blue Sapphire ,Lab-Grown Emerald ,Lab-Grown Ruby ,Natural Amethyst ,Natural Aquamarine ,Natural Black Onyx ,Natural Mozambique Garnet ,Natural Sky Blue Topaz |
Reviews (0)
Be the first to review “14K Rose 5×3 mm Oval 4-Prong Scroll Earring Mounting” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K White Lab-Grown Emerald & .02 CTW Natural Diamond Earrings
$508.38 – $709.34Price range: $508.38 through $709.34
Approx. Weight: 0.9 DWT (1.40 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 5 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$170.84 – $5,961.88Price range: $170.84 through $5,961.88
Approx. Weight: 0.3727 DWT (0.58 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 7×5 mm Oval Halo-Style Earring Mounting
$297.96 – $1,781.66Price range: $297.96 through $1,781.66
Approx. Weight: 1.007 DWT (1.57 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 2 mm Round Bezel-Set Huggie Earring Mounting
$61.58 – $606.14Price range: $61.58 through $606.14
Approx. Weight: 0.28 DWT (0.44 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.