Back to products
Sterling Silver Tiny Posh® Angel Wings 16-18" Necklace
$56.07 – $426.33Price range: $56.07 through $426.33
14K Yellow 9×7 mm Oval .04 CTW Natural Diamond Semi-Set 16 1/2″ Necklace
$471.14 – $952.92Price range: $471.14 through $952.92
SKU:
N/A
Categories: Birthstones Jewelry, Chain & Cord, Necklaces & Pendants
Description
| Approx. Weight: | 1.6 DWT (2.49 grams) |
| Pendant Dimensions: | 11.6 x 11.2 mm |
| Chain Style: | Cable |
| Chain Length: | 16 1/2 In |
| Chain/Bracelet Width: | 1 mm |
| Clasp Type: | Spring Ring |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Shape: | Oval |
| Primary Stone Size: | 9 x 7 mm |
| Primary Stone Type: | Natural Aquamarine |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Diamond CTW: | .04 CTW |
| Diamond Clarity: | I1 |
| Diamond Color: | G-H |
| Secondary Stone Type: | Natural Diamond |
- AGTA: n
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| series |
85903 |
|---|---|
| product type |
Necklace |
| jewelry-state |
Semi-Set ,Set |
| quality |
14K White ,14K Yellow |
| primary stone shape |
Oval |
| secondary stone type |
Natural Diamond |
| necklace length |
16 1/2 In |
| finish-state |
Polished |
| primary stone type |
Natural Aquamarine ,Natural Peridot |
Reviews (0)
Be the first to review “14K Yellow 9×7 mm Oval .04 CTW Natural Diamond Semi-Set 16 1/2″ Necklace” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K White 1 mm Adjustable Diamond-Cut Cable 16-18″ Chain
$215.27
14K White 7×5 mm Oval Halo-Style Earring Mounting
$148.98 – $890.83Price range: $148.98 through $890.83
Approx. Weight: 1.007 DWT (1.57 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow February Birth of a Childâ„¢ Miniature Birthstone Ring Pendant
$147.99 – $158.24Price range: $147.99 through $158.24
| Approx. Weight: | 0.53 DWT (0.82 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Size: | 3 mm |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Chain Style: | N/A |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow Natural Blue Sapphire Stackable Ring
$39.31 – $503.19Price range: $39.31 through $503.19
Approx. Weight: 1.39 DWT (2.16 grams) Ring Fit: Standard Ring Back Design: Closed Back Approx. Finger Size: 7 Approx. Shoulder
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
18K Yellow 1.5 mm Cable Chain by the Inch
$29.27
18K Yellow Vermeil Diamond-Cut Box 16″ Chain
$60.22
Platinum 1.2 mm Cable Chain by the Inch
$20.40
Sterling Silver 2.1 mm Cable Chain by the Inch
$1.37

Reviews
There are no reviews yet.