14K White Lab-Grown Emerald and .04 CTW Natural Diamond Ring
$491.03
100 in stock
Categories: Birthstones Jewelry, Chain & Cord, Rings
Description
| Approx. Weight: | 1.4065 DWT (2.19 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Approx. Finger Size: | 7 |
| Approx. Shoulder Dimensions (W x H): | 1.8 x 1.6 mm |
| Approx. Shank Base Width: | 1.8 mm |
| Approx. Shank Base Thickness: | 1.7 mm |
| Approx. Top Dimensions: | 5.2 mm |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Shape: | Oval |
| Primary Stone Size: | 6 x 4 mm |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Stone Type: | Lab-Grown Sapphire |
| Diamond CTW: | 0.04 CTW |
| Diamond Clarity: | I1 |
| Diamond Color: | G-H |
| Secondary Stone Type: | Natural Diamond |
| Weight Description: | Standard Weight |
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| jewelry-state |
Set |
|---|---|
| quality |
14K White |
| primary stone type |
Lab-Grown Blue Sapphire |
| primary stone shape |
Oval |
| primary stone size |
7 X 5 Mm |
| secondary stone type |
Natural Diamond |
| finished state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “14K White Lab-Grown Emerald and .04 CTW Natural Diamond Ring” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K White Lab-Grown Emerald & .02 CTW Natural Diamond Earrings
$254.19 – $354.67Price range: $254.19 through $354.67
Approx. Weight: 0.9 DWT (1.40 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 1 mm Adjustable Diamond-Cut Cable 16-18″ Chain
$215.27
14K White 4 mm Round Bezel-Set Earring Mounting
$198.20 – $398.25Price range: $198.20 through $398.25
Approx. Weight: 0.51 DWT (0.79 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Stackable Ring Mounting
$325.42
14K Yellow 9×7 mm Oval .04 CTW Natural Diamond Semi-Set 16 1/2″ Necklace
$471.14 – $952.92Price range: $471.14 through $952.92
Approx. Weight: 1.6 DWT (2.49 grams) Pendant Dimensions: 11.6 x 11.2 mm Chain Style: Cable Chain Length: 16 1/2 In
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
18K Yellow 1 mm Rolo Chain by the Inch
$15.31
18K Yellow Vermeil Diamond-Cut Rope 16″ Chain
$60.22
Platinum 1 mm Snake Chain by the Inch
$55.17

Reviews
There are no reviews yet.