14K White Rope Cross Earrings
$181.38 – $183.06Price range: $181.38 through $183.06
14K White Lab-Grown Emerald & .02 CTW Natural Diamond Earrings
$254.19 – $354.67Price range: $254.19 through $354.67
14K White Natural Pink Tourmaline Bezel-Set Earrings
$50.23 – $835.20Price range: $50.23 through $835.20
SKU:
N/A
Categories: Birthstones Jewelry, Chain & Cord, Earrings
Description
| Approx. Weight: | 0.8 DWT (1.24 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Sold By: | Pair |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Size: | 4 mm |
| Prong Count: | Bezel |
| Primary Prong Style: | Standard Bezel |
| Approx. Length: | 5.5 mm |
| Approx. Width: | 5.5 mm |
| Earring Dimensions: | 5.5×5.5 mm |
| Post Thickness: | .03 In |
| Post Length: | .37 In |
- AGTA: H
- This item will no longer be offered and is only available while supplies last.
- This item’s availability is limited to quantities on hand. Backorders are not allowed.
Additional information
| quality |
14K Rose ,14K White ,14K Yellow ,Rhodium-Plated Sterling Silver |
|---|---|
| jewelry-state |
Set ,Unset |
| stone shape |
Round |
| stone type |
Imitation Amethyst ,Imitation Aquamarine ,Imitation Blue Sapphire ,Imitation Blue Zircon ,Imitation Emerald ,Imitation Peridot ,Imitation Ruby ,Imitation White Cubic Zirconia ,Lab-Grown Blue Sapphire ,Lab-Grown Emerald ,Lab-Grown Ruby ,Natural Amethyst ,Natural Aquamarine ,Natural Blue Sapphire ,Natural Diamond ,Natural Mozambique Garnet ,Natural Peridot ,Natural Pink Tourmaline |
| unit |
Each ,Pair |
| stone size |
3.4Mm :: 1/3 Ctw ,4 Mm ,4.5Mm :: 3/4 Ctw ,4Mm :: 1/2 Ctw ,5 Mm ,5Mm :: 1/2 Ct ,6 Mm |
| post-type |
Friction |
| prong-count |
Bezel |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “14K White Natural Pink Tourmaline Bezel-Set Earrings” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K Rose 2 mm Round Gypsy-Set Heart Earring Mounting
$130.14 – $343.50Price range: $130.14 through $343.50
Approx. Weight: 1.187 DWT (1.85 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 4 mm Round Bezel-Set Earring Mounting
$198.20 – $398.25Price range: $198.20 through $398.25
Approx. Weight: 0.51 DWT (0.79 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Heart 16″ Necklace Mounting
$298.09
18K Yellow 1.5 mm Cable Chain by the Inch
$29.27
Platinum 1 mm Snake Chain by the Inch
$55.17
Platinum 1.2 mm Cable Chain by the Inch
$20.40
Sterling Silver .8 mm Diamond-Cut Box Chain by the Inch
$0.79
Sterling Silver 2.1 mm Cable Chain by the Inch
$1.37

Reviews
There are no reviews yet.