Description
| Weight: | 0.91 DWT (1.42 grams) |
| Solidity: | Hollow |
| Weight Description: | Standard Weight |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Prong Count: | N/A |
| Primary Prong Style: | N/A |
| Outside Diameter: | 18 mm |
| Approx. Thickness: | 1 mm |
| Pendant Dimensions: | 18 mm |
| Chain Passage Dimensions: | 5 x 4 mm |
St. Luke is the writer of the Third Gospel, and the patron saint of physicians, artists, brewers, butchers, painters, and glass workers.
- This item will no longer be offered and is only available while supplies last.
- This item’s availability is limited to quantities on hand. Backorders are not allowed.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| quality |
14K Yellow |
|---|---|
| pendant dimensions |
18 Mm |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “14K Yellow 18 mm Round Hollow St. Luke Medal” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K White 17×8 mm Fish with Cross Pendant
$27.07 – $201.67Price range: $27.07 through $201.67
Weight: 0.693 DWT (1.08 grams) Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Approx. Length: 17 mm Approx. Width:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 19×13 mm Orthodox Cross Pendant
$33.42 – $790.94Price range: $33.42 through $790.94
| Weight: | 0.766 DWT (1.19 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Pendant Dimensions: | 19 x 13 mm |
| Chain Style: | N/A |
| Chain Passage Dimensions: | 2.5 x 2.5 mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Cross Pendant
$94.38
14K Yellow 12×8 mm Oval Miraculous Medal
$148.66
14K Yellow 21×13.5 mm Cross Pendant
$108.76 – $181.95Price range: $108.76 through $181.95
Weight: 0.74 DWT (1.15 grams) Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Approx. Length: 23.5 mm Approx. Width:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 26×18.25 mm Nail Design Cross Pendant
$48.28 – $1,268.18Price range: $48.28 through $1,268.18
Weight: 2.091 DWT (3.25 grams) Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Approx. Length: 26 mm Approx. Width:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Platinum Cross Pendant
$31.56 – $952.22Price range: $31.56 through $952.22
Weight: 1.602 DWT (2.49 grams) Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Approx. Length: 26 mm Approx. Width: 14 mm Approx.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Sterling Silver 28 x 18 mm Cross Pendant
$29.01 – $426.96Price range: $29.01 through $426.96
Weight: 0.9035 DWT (1.41 grams) Solidity: Solid Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Approx. Length: 28
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.