Back to products
14K White 4 mm Round Bezel-Set Earring Mounting
$198.20 – $398.25Price range: $198.20 through $398.25
18K White 1 mm Rope Chain by the Inch
$9.65
| Weight: | 0.04 DWT (0.06 grams) |
| Chain Style: | Rope |
| Chain Length: | Per Inch |
| Chain/Bracelet Width: | 1 mm |
| Clasp Type: | None (per inch) |
| Chain Function: | Per Inch |
| Quality: | 18KY |
| Plating Type: | N/A |
| Surface Finish: | Polished |
| Solidity: | Solid |
100 in stock
Category: Chain & Cord
Description
- Contains an Anti-Tarnish treatment coating
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| quality |
10K Rose ,10K White ,10K Yellow ,14K Rose ,14K White ,14K Yellow ,14K Yellow Gold Filled ,18K Rose ,18K White ,18K Yellow ,Platinum ,Rhodium-Plated Sterling Silver ,Sterling Silver |
|---|---|
| style |
Rope |
| width |
1 Mm |
| length |
14 In ,16 In ,18 In ,20 In ,24 In ,7 In ,Per Inch |
| clasp type |
None (Per Inch) ,Spring Ring |
| surface finish |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “18K White 1 mm Rope Chain by the Inch” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K White 4 mm Round Bezel-Set Earring Mounting
$198.20 – $398.25Price range: $198.20 through $398.25
Approx. Weight: 0.51 DWT (0.79 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 8 mm Natural Mozambique Garnet & .05 CTW Natural Diamond 16″ Necklace
$343.95 – $550.87Price range: $343.95 through $550.87
Approx. Weight: 1.571 DWT (2.44 grams) Collection: Null Pendant Dimensions: 11.35 x 10.65 mm Chain Style: Cable Chain Length: 16
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Lab-Grown Emerald and .04 CTW Natural Diamond Ring
$491.03
14K Yellow 9×7 mm Oval .04 CTW Natural Diamond Semi-Set 16 1/2″ Necklace
$471.14 – $952.92Price range: $471.14 through $952.92
Approx. Weight: 1.6 DWT (2.49 grams) Pendant Dimensions: 11.6 x 11.2 mm Chain Style: Cable Chain Length: 16 1/2 In
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow Natural Blue Sapphire Stackable Ring
$39.31 – $503.19Price range: $39.31 through $503.19
Approx. Weight: 1.39 DWT (2.16 grams) Ring Fit: Standard Ring Back Design: Closed Back Approx. Finger Size: 7 Approx. Shoulder
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow Solitaire Slide Pendant Mounting 5mm :: 1/2 CT Pendant
$127.21 – $196.19Price range: $127.21 through $196.19
| Approx. Weight: | 0.8 DWT (1.24 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Size: | 5 mm |
| Primary Stone Carat Weight: | 1/2 CT |
| Diamond CTW: | 1/2 CT |
| Prong Count: | Bezel |
| Primary Prong Style: | Standard Bezel |
| Chain Passage Dimensions: | 1.9 x 1.75 mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Platinum 1 mm Snake Chain by the Inch
$55.17
Platinum 1.2 mm Cable Chain by the Inch
$20.40

Reviews
There are no reviews yet.