Shop
Sterling Silver 1.3 mm Rolo Chain by the Inch
Sterling Silver 1.45 mm Twisted Box 16″ Chain
Sterling Silver 1.5 mm Adjustable Hollow Rolo 18-20″ Chain
Sterling Silver 1.5 mm Adjustable Rolo 16-22″ Chain
Sterling Silver 1.5 mm Adjustable Round Omega 16-18″ Chain
Sterling Silver 1.5 mm Black Leather 20″ Cord
Sterling Silver 1.5 mm Diamond-Cut Box 24″ Chain
| Weight: | 4.6 DWT (7.15 grams) |
| Chain Style: | Box |
| Chain Length: | 24 In |
| Chain/Bracelet Width: | 1.5 mm |
| Clasp Type: | Spring Ring |
| Chain Function: | Static |
| Quality: | STER |
| Plating Type: | N/A |
| Surface Finish: | Diamond-Cut |
| Solidity: | Solid |
| Chain End Dimensions: | 2.1 mm |
| Collection: | Null |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Sterling Silver 1.5 mm Keyhole 7″ Chain
Sterling Silver 1.5 mm Round Heart Link 8″ Bracelet Mounting
| Approx. Weight: | 3.811 DWT (5.93 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Bracelet Type: | Link |
| Bracelet Closure Type: | Toggle Clasp |
| Prong Count: | Bezel |
| Primary Prong Style: | Standard Bezel |
| Primary Stone Type: | Natural Amethyst |
| Primary Stone Size: | 1.5 mm |
| Diamond Clarity: | N/A |
| Diamond Color: | N/A |
| Secondary Stone Type: | N/A |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Bracelet/Anklet Size: | 8 In |
| Chain/Bracelet Width: | 10.2 mm |