Sterling Silver 1.5 mm Round Imitation Pink Cubic Zirconia Ash Holder 18″ Necklace
$182.14
100 in stock
Category: Religious Items
Description
| Approx. Weight: | 8.69 DWT (13.51 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Size: | 1.5 mm |
| Prong Count: | N/A |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Pendant Dimensions: | 21 x 24.5 mm |
| Chain Style: | Cable |
| Chain/Bracelet Width: | 1.8 mm |
| Ash Holder Opening Type: | Threaded Screw Top |
How do you fill ash holder jewelry?
Using the tools in the accessory kit provided, you can use the funnel and spoon to carefully guide ashes, sand or other sentimental material through the neck of the funnel, inside of the ash holder pendant.
- AGTA: IMIT
- This item will no longer be offered and is only available while supplies last.
- This item’s availability is limited to quantities on hand. Backorders are not allowed.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| series |
R48067 |
|---|---|
| product type |
Necklace |
| jewelry-state |
Set |
| quality |
Sterling Silver |
| primary stone shape |
Round |
| primary stone type |
Imitation Pink Cubic Zirconia |
| necklace length |
18 In |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “Sterling Silver 1.5 mm Round Imitation Pink Cubic Zirconia Ash Holder 18″ Necklace” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K White 17×8 mm Fish with Cross Pendant
$27.07 – $201.67Price range: $27.07 through $201.67
Weight: 0.693 DWT (1.08 grams) Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Approx. Length: 17 mm Approx. Width:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Cross Pendant
$94.38
14K Yellow/White .01 CTW Natural Diamond Cross Pendant
$107.76 – $181.03Price range: $107.76 through $181.03
Approx. Weight: 0.3 DWT (0.47 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Primary Stone Size:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow/White Hollow Crucifix Pendant
$200.98 – $543.12Price range: $200.98 through $543.12
Weight: 1.416 DWT (2.20 grams) Solidity: Hollow Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Approx. Length: 52.3 mm
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.