Sterling Silver 2.4 mm Round Cross Pendant Mounting
$29.38 – $200.90Price range: $29.38 through $200.90
14K White Natural Mozambique Garnet & .02 CT Natural Diamond 18" Necklace
$214.02 – $240.28Price range: $214.02 through $240.28
14K White 8 mm Natural Mozambique Garnet & .05 CTW Natural Diamond 16″ Necklace
$343.95 – $550.87Price range: $343.95 through $550.87
SKU:
N/A
Categories: Birthstones Jewelry, Chain & Cord, Necklaces & Pendants
Description
| Approx. Weight: | 1.571 DWT (2.44 grams) |
| Collection: | Null |
| Pendant Dimensions: | 11.35 x 10.65 mm |
| Chain Style: | Cable |
| Chain Length: | 16 In |
| Chain/Bracelet Width: | 1 mm |
| Clasp Type: | Spring Ring |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Shape: | Round |
| Primary Stone Size: | 8 mm |
| Primary Stone Type: | Natural Garnet |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Diamond CTW: | 0.05 CTW |
| Diamond Clarity: | I1 |
| Diamond Color: | G-H |
| Secondary Stone Type: | Natural Diamond |
| Sold By: | Each |
- AGTA: N
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| series |
85905 |
|---|---|
| product type |
Necklace |
| jewelry-state |
Set ,Unset |
| quality |
14K White ,14K Yellow |
| primary stone shape |
Round |
| primary stone type |
Natural Amethyst ,Natural Mozambique Garnet ,Natural Peridot ,Natural Pink Morganite ,Natural Sky Blue Topaz |
| secondary stone type |
Natural Diamond |
| necklace length |
16 In |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “14K White 8 mm Natural Mozambique Garnet & .05 CTW Natural Diamond 16″ Necklace” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K White Heart 16″ Necklace Mounting
$298.09
14K White Natural Mozambique Garnet & .02 CT Natural Diamond 18″ Necklace
$214.02 – $240.28Price range: $214.02 through $240.28
Approx. Weight: 0.48 DWT (0.75 grams) Solidity: Solid Pendant Dimensions: 14.6 x 8.1 mm Chain Style: Rope Chain Length: 18
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 3 mm Omega 18″ Chain
$2,785.64
14K Yellow 3.8 mm Flexible Herringbone 7″ Chain
$465.44
14K Yellow 9×7 mm Oval .04 CTW Natural Diamond Semi-Set 16 1/2″ Necklace
$471.14 – $952.92Price range: $471.14 through $952.92
Approx. Weight: 1.6 DWT (2.49 grams) Pendant Dimensions: 11.6 x 11.2 mm Chain Style: Cable Chain Length: 16 1/2 In
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
18K Yellow 1 mm Rolo Chain by the Inch
$15.31
18K Yellow Vermeil Diamond-Cut Box 16″ Chain
$60.22
Sterling Silver 1 mm Diamond-Cut Box Chain by the Inch
$0.80

Reviews
There are no reviews yet.