14K Yellow 3 mm Round Disc 16-18" Necklace Mounting
$57.62 – $741.37Price range: $57.62 through $741.37
14K Yellow Pierced Cross Disc Pendant Mounting
$38.50 – $483.92Price range: $38.50 through $483.92
14K Rose 1/2 CTW Natural Diamond Bezel-Set Bar 16-18″ Necklace
$897.83
100 in stock
Categories: Birthstones Jewelry, Necklaces & Pendants
Description
| Approx. Weight: | 2.1989 DWT (3.42 grams) |
| Collection: | Null |
| Pendant Dimensions: | 30.3 x 5.8 mm |
| Chain Style: | Cable |
| Chain Length: | 16-18 In |
| Chain/Bracelet Width: | 1 mm |
| Clasp Type: | Spring Ring |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Shape: | Round |
| Primary Stone Size: | 2.5 mm |
| Primary Stone Type: | Natural Diamond |
| Prong Count: | Bezel |
| Primary Prong Style: | Standard Bezel |
| Diamond CTW: | 1/2 CTW |
| Diamond Clarity: | I1 |
| Diamond Color: | G-H |
| Secondary Stone Type: | N/A |
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| series |
86525 |
|---|---|
| product type |
Necklace |
| jewelry-state |
Set |
| quality |
14K Rose |
| primary stone shape |
Round |
| primary stone type |
Natural Diamond |
| necklace length |
16-18 In |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “14K Rose 1/2 CTW Natural Diamond Bezel-Set Bar 16-18″ Necklace” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K Rose 5×3 mm Oval 4-Prong Scroll Earring Mounting
$327.28
14K White 2.5 mm Round Bezel-Set Bar Earring Mounting
$31.98 – $315.86Price range: $31.98 through $315.86
Approx. Weight: 0.345 DWT (0.54 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 7×5 mm Oval Halo-Style Earring Mounting
$148.98 – $890.83Price range: $148.98 through $890.83
Approx. Weight: 1.007 DWT (1.57 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Cross Single Earring Mounting
$46.35 – $154.77Price range: $46.35 through $154.77
Approx. Weight: 0.201 DWT (0.31 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Left Accented Floral J-Hoop Earring Mounting
$134.36 – $726.16Price range: $134.36 through $726.16
Approx. Weight: 0.5337 DWT (0.83 grams) Solidity: Solid Sold By: Left Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 2 mm Round Bezel-Set Huggie Earring Mounting
$30.79 – $303.07Price range: $30.79 through $303.07
Approx. Weight: 0.28 DWT (0.44 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow Natural Emerald & 1/4 CTW Natural Diamond Earrings
$1,099.36
14K Yellow Natural Emerald & 1/5 CTW Natural Diamond Clover Earrings
$1,101.95 – $1,110.03Price range: $1,101.95 through $1,110.03
Approx. Weight: 2.593 DWT (4.03 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Primary
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.