14K Yellow 17.5x11.3 mm Rope Cross Pendant
$35.83 – $215.20Price range: $35.83 through $215.20
14K Yellow .015 CT Natural Diamond Cross Pendant
$171.14 – $175.16Price range: $171.14 through $175.16
14K White 2 mm Round Cross Pendant Mounting
$47.61 – $797.73Price range: $47.61 through $797.73
SKU:
N/A
Categories: Birthstones Jewelry, Necklaces & Pendants
Description
| Approx. Weight: | 0.91 DWT (1.42 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Size: | 2 mm |
| Diamond CTW: | 1/2 CTW |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Approx. Length: | 29.8 |
| Approx. Width: | 16.1 |
| Approx. Height: | 2.2 |
| Pendant Dimensions: | 29.8 x 16.1 mm |
| Chain Style: | N/A |
| Chain Passage Dimensions: | 3.2 x 3 mm |
Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| series |
R42157 |
|---|---|
| product type |
Necklace ,Pendant |
| jewelry-state |
Set ,Unset |
| quality |
14K White ,14K Yellow ,Sterling Silver |
| primary stone shape |
Round |
| finish-state |
Polished |
| primary stone type |
Lab-Grown Diamond ,Natural Diamond |
| necklace length |
18 In |
Reviews (0)
Be the first to review “14K White 2 mm Round Cross Pendant Mounting” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K White Lab-Grown Emerald & .02 CTW Natural Diamond Earrings
$254.19 – $354.67Price range: $254.19 through $354.67
Approx. Weight: 0.9 DWT (1.40 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 3 mm Round Bezel-Set Huggie Hoop Earring Mounting
$133.96 – $157.78Price range: $133.96 through $157.78
Approx. Weight: 0.5927 DWT (0.92 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 6.5 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$156.67 – $3,338.81Price range: $156.67 through $3,338.81
Approx. Weight: 0.8428 DWT (1.31 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Tumbled
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 7.5 mm Cross Single Earring
$42.55 – $157.10Price range: $42.55 through $157.10
Weight: 0.507 DWT (0.79 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Prong Count:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Cross Single Earring Mounting
$46.35 – $154.77Price range: $46.35 through $154.77
Approx. Weight: 0.201 DWT (0.31 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Rope Cross Earrings
$181.38 – $183.06Price range: $181.38 through $183.06
Weight: 0.659 DWT (1.02 grams) Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Prong Count: N/A Primary
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 2 mm Round Bezel-Set Huggie Earring Mounting
$30.79 – $303.07Price range: $30.79 through $303.07
Approx. Weight: 0.28 DWT (0.44 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 4 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$75.30 – $945.42Price range: $75.30 through $945.42
Approx. Weight: 0.2427 DWT (0.38 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.