14K White Lab-Grown Emerald & .02 CTW Natural Diamond Earrings
$254.19 – $354.67Price range: $254.19 through $354.67
14K Rose 2 mm Round Gypsy-Set Heart Earring Mounting
$130.14 – $343.50Price range: $130.14 through $343.50
14K White 7×5 mm Oval Halo-Style Earring Mounting
$148.98 – $890.83Price range: $148.98 through $890.83
SKU:
N/A
Categories: Birthstones Jewelry, Chain & Cord, Earrings
Description
| Approx. Weight: | 1.007 DWT (1.57 grams) |
| Collection: | Null |
| Solidity: | Solid |
| Sold By: | Pair |
| Weight Description: | Standard Weight |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Size: | 7 x 5 mm |
| Primary Stone Carat Weight: | 3/4 CT |
| Diamond CTW: | 1/3 CTW |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Approx. Length: | 10.95 mm |
| Approx. Width: | 9 mm |
| Approx. Height: | 4.77 mm |
| Post Thickness: | .03 In |
| Post Length: | .37 In |
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| jewelry-state |
Semi-Set ,Set ,Unset |
|---|---|
| primary stone shape |
Oval |
| primary stone size |
7 X 5 Mm |
| quality |
14K White ,14K Yellow |
| unit |
Each ,Pair |
| finish-state |
Polished |
| primary stone type |
Lab-Grown Blue Sapphire |
| secondary stone type |
Natural Diamond |
Reviews (0)
Be the first to review “14K White 7×5 mm Oval Halo-Style Earring Mounting” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K White 1.75 mm Diamond-Cut Box Chain by the Inch
$79.33
14K White Lab-Grown Emerald and .04 CTW Natural Diamond Ring
$491.03
14K Yellow February Birth of a Childâ„¢ Miniature Birthstone Ring Pendant
$147.99 – $158.24Price range: $147.99 through $158.24
| Approx. Weight: | 0.53 DWT (0.82 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Size: | 3 mm |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Chain Style: | N/A |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
18K Yellow 1.5 mm Cable Chain by the Inch
$29.27
18K Yellow Vermeil Diamond-Cut Box 16″ Chain
$60.22
Platinum 1.2 mm Cable Chain by the Inch
$20.40
Sterling Silver 1.3 mm Rolo Chain by the Inch
$0.59
Sterling Silver 2.1 mm Cable Chain by the Inch
$1.37

Reviews
There are no reviews yet.