Sterling Silver 1.5 mm Round Imitation Pink Cubic Zirconia Handprints 18″ Necklace
$99.31
100 in stock
Category: Religious Items
Description
| Approx. Weight: | 5.71 DWT (8.88 grams) |
| Pendant Dimensions: | 20.6 x 23.1 mm |
| Chain Style: | Curb |
| Chain Length: | 18 In |
| Chain/Bracelet Width: | 1.2 mm |
| Clasp Type: | Spring Ring |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Shape: | Round |
| Primary Stone Size: | 1.5 mm |
| Primary Stone Type: | Imitation Cubic Zirconia |
| Prong Count: | N/A |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Diamond Clarity: | N/A |
| Diamond Color: | N/A |
| Secondary Stone Type: | N/A |
| Sold By: | Each |
- Includes a Card with Poem
- From Deborah J. Birdoes’ extraordinary Inspirational Blessingsâ„¢ CollectionÂ
Poem: Handprints On My Heart
Although you are not here with me,
Your handprint is on my heart.
You were a precious gift to me,
I loved you from the start.
You left this earth too early,
And landed on heaven’s shore.
I snuggle in the memory of you.
Oh, how I love you even more.
You are never far away from us
For your memory’s a steady stream.
I will never say goodbye to you,
So I am wishing you sweet dreams.
Someday we’ll be together again
But until that one fine day.
You are the handprint on my heart
Where forever you shall stay.
©2010 Deborah J. Birdoes
- AGTA: IMIT
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| series |
R45306 |
|---|---|
| product type |
Necklace |
| jewelry-state |
Set |
| quality |
Sterling Silver |
| primary stone shape |
Round |
| primary stone type |
Imitation Pink Cubic Zirconia |
| necklace length |
18 In |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “Sterling Silver 1.5 mm Round Imitation Pink Cubic Zirconia Handprints 18″ Necklace” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K Rose Cross Pendant
$35.10 – $203.71Price range: $35.10 through $203.71
| Weight: | 0.847 DWT (1.32 grams) |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Approx. Length: | 35.2 mm |
| Approx. Width: | 16 mm |
| Pendant Dimensions: | 24.5 x 17 mm |
| Chain Passage Dimensions: | 2.7 x 1.3 mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 17×8 mm Fish with Cross Pendant
$27.07 – $201.67Price range: $27.07 through $201.67
Weight: 0.693 DWT (1.08 grams) Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Approx. Length: 17 mm Approx. Width:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Cross Pendant
$94.38
14K Yellow 12×8 mm Oval Miraculous Medal
$148.66
14K Yellow 18 mm Round St. Francis of Assisi Medal
$216.68 – $523.87Price range: $216.68 through $523.87
Weight: 1.61 DWT (2.50 grams) Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Outside Diameter: 18 mm Approx. Length: 21 mm Approx.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow/White Hollow Crucifix Pendant
$200.98 – $543.12Price range: $200.98 through $543.12
Weight: 1.416 DWT (2.20 grams) Solidity: Hollow Sold By: Each Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Approx. Length: 52.3 mm
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Sterling Silver 28 x 18 mm Cross Pendant
$29.01 – $426.96Price range: $29.01 through $426.96
Weight: 0.9035 DWT (1.41 grams) Solidity: Solid Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Approx. Length: 28
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.