14K White 2.5 mm Round Bezel-Set Bar Earring Mounting
$31.98 – $315.86Price range: $31.98 through $315.86
14K White 4 mm Round French-Set Halo-Style Earring Mounting
$93.91 – $1,041.31Price range: $93.91 through $1,041.31
14K White Accented Earring Mounting
$77.41 – $566.85Price range: $77.41 through $566.85
SKU:
N/A
Categories: Birthstones Jewelry, Earrings
Description
| Approx. Weight: | 0.3429 DWT (0.53 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Sold By: | Each |
| Weight Description: | Standard Weight |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Size: | 3.5 mm |
| Primary Stone Carat Weight: | 1/6 CT |
| Diamond CTW: | 1/4 CTW |
| Prong Count: | 4-prong |
| Primary Prong Style: | Standard Prong |
| Approx. Height: | 3.71 mm |
| Earring Dimensions: | 7.2×6.8 mm |
| Post Thickness: | .03 In |
| Post Length: | .37 In |
Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| jewelry-state |
Semi-Set ,Set ,Unset |
|---|---|
| primary stone shape |
Round |
| primary stone size |
3.5 Mm |
| quality |
14K Rose ,14K White ,14K Yellow |
| unit |
Each ,Pair |
| finish-state |
Polished |
| secondary stone type |
Natural Diamond |
| primary stone type |
Lab-Grown Ruby ,Natural Blue Sapphire |
Reviews (0)
Be the first to review “14K White Accented Earring Mounting” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K Rose 2 mm Round Gypsy-Set Heart Earring Mounting
$130.14 – $343.50Price range: $130.14 through $343.50
Approx. Weight: 1.187 DWT (1.85 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 6.5 mm Round Halo-Style Earring Mounting
$156.67 – $3,338.81Price range: $156.67 through $3,338.81
Approx. Weight: 0.8428 DWT (1.31 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Tumbled
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White 7×5 mm Oval Halo-Style Earring Mounting
$148.98 – $890.83Price range: $148.98 through $890.83
Approx. Weight: 1.007 DWT (1.57 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Hoop Earring Mounting
$39.35 – $1,269.49Price range: $39.35 through $1,269.49
Approx. Weight: 2.1414 DWT (3.33 grams) Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Natural Amethyst Ear Climbers
$333.84
14K White Three-Stone Earring Mounting
$114.71 – $446.12Price range: $114.71 through $446.12
Approx. Weight: 0.4327 DWT (0.67 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 4 mm Natural Ruby & 1/8 CTW Natural Diamond Earrings
$78.66 – $1,430.83Price range: $78.66 through $1,430.83
Approx. Weight: 0.8398 DWT (1.31 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow Natural Emerald & 1/5 CTW Natural Diamond Clover Earrings
$1,101.95 – $1,110.03Price range: $1,101.95 through $1,110.03
Approx. Weight: 2.593 DWT (4.03 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Primary
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.