14K Yellow 4 mm Natural Ruby & 1/8 CTW Natural Diamond Earrings
$78.66 – $1,430.83Price range: $78.66 through $1,430.83
Sterling Silver 3 mm Lab-Grown Emerald & .03 CTW Natural Diamond Earrings
$41.54 – $343.76Price range: $41.54 through $343.76
14K White Natural Amethyst Ear Climbers
$333.84
100 in stock
Categories: Birthstones Jewelry, Earrings
Description
| Approx. Weight: | 1.1439 DWT (1.78 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Sold By: | Pair |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Primary Stone Size: | 3 mm |
| Prong Count: | Bezel |
| Primary Prong Style: | Standard Bezel |
| Approx. Length: | 18.18 mm |
| Approx. Width: | 6.19 mm |
| Approx. Height: | 2.48 mm |
| Earring Dimensions: | 18.18×6.19 mm |
| Post Thickness: | .03 In |
| Post Length: | .37 In |
- We do not normally stock this item.
- Out of Stock and Special Order items will ship when available.
Additional information
| jewelry-state |
Set |
|---|---|
| primary stone type |
Natural Amethyst |
| primary stone shape |
Round |
| primary stone size |
3 Mm |
| quality |
14K White |
| unit |
Pair |
| finish-state |
Polished |
Reviews (0)
Be the first to review “14K White Natural Amethyst Ear Climbers” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
14K Rose 2 mm Round Gypsy-Set Heart Earring Mounting
$130.14 – $343.50Price range: $130.14 through $343.50
Approx. Weight: 1.187 DWT (1.85 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Cross Single Earring Mounting
$46.35 – $154.77Price range: $46.35 through $154.77
Approx. Weight: 0.201 DWT (0.31 grams) Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished Plating Type:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Natural Aquamarine & 1/8 CTW Natural Diamond Earrings
$685.55 – $872.52Price range: $685.55 through $872.52
Approx. Weight: 1.977 DWT (3.07 grams) Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Primary Stone Size:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K White Natural Pink Tourmaline Bezel-Set Earrings
$50.23 – $835.20Price range: $50.23 through $835.20
Approx. Weight: 0.8 DWT (1.24 grams) Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: Rhodium-Plated Primary Stone Size:
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 2 mm Round Bezel-Set Huggie Earring Mounting
$30.79 – $303.07Price range: $30.79 through $303.07
Approx. Weight: 0.28 DWT (0.44 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Each Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow 4 mm Natural Ruby & 1/8 CTW Natural Diamond Earrings
$78.66 – $1,430.83Price range: $78.66 through $1,430.83
Approx. Weight: 0.8398 DWT (1.31 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Weight Description: Standard Weight Surface Finish: Polished
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
14K Yellow Natural Emerald & 1/4 CTW Natural Diamond Earrings
$1,099.36
14K Yellow Natural Emerald & 1/5 CTW Natural Diamond Clover Earrings
$1,101.95 – $1,110.03Price range: $1,101.95 through $1,110.03
Approx. Weight: 2.593 DWT (4.03 grams) Collection: Null Solidity: Solid Sold By: Pair Surface Finish: Polished Plating Type: N/A Primary
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.